نقد و بررسی Argo

[ad_1]

بازی Argo

نقد و بررسی Argo

“حامد زاهدی”

بیشتر بازیکنان استودیو Bohemia Interactive را با عناوین تیراندازی و اول شخصی همچون سری بازی Arma و Operation Flashpoint می‌شناسند؛ اگر واقع‌گرایانه به موضوع نگاهی داشته باشیم باید اقرار کرد که استودیو نام برده شده در ساخت بازی‌های مبنی بر عملیات تاکتیکی از مهارت خاصی بهره می‌برد و این مهم را بارها به اثبات رسانده است. به‌تازگی بازی جدید تیراندازی و اول شخص آن‌ها به نام Argo منتشر گردیده است که در همان نگاه اول مهیج و چالش‌برانگیز به‌نظر می‌رسد.

در Argo هیچ خط داستانی خاصی وجود ندارد و تنها شاهد یک درگیری کهنه و کلیشه‌ای میان نیروهای ویژه و تبهکارانی هستیم که قصد خراب‌کاری و تصرف منطقه‌ای را دارند. نبود بخش داستانی در بازی‌های تاکتیکی دور از ذهن نیست اما بدون تردید بخش آنلاین و حالت‌های مختلف باید آنقدری قوی کار شده باشند که از روند تکراری و یکنواخت بازی جلوگیری کند؛ شاید در همان ابتدا متوجه شباهت زیاد این عنوان با نسخه سوم Arma شده باشید؛ لازم به‌ذکر بوده که طبق گفته سازندگان، بازی Argo در ابتدا قرار بوده در قالب نسخه‌ای مستقل در رابطه با Arma 3 تحت عنوان Total Conversion عرضه گردد که بعدها به‌خاطر مسائل نامعلومی به نام تجاری مستقلی تبدیل گردید. اطراف خود را نگاهی بیاندازید، آیا این محیط برای شما آشنا نیست؟

اگر پاسختان مثبت است باید بگوییم که درست متوجه شده‌اید؛ بازی در جزیره‌ای به نام Malden جریان دارد که بازی قبلی استودیو سازنده یعنی Operation Flashpoint: Cold War Crisis در آن به وقوع پیوسته بود! در واقع ما شاهد یک کپی‌برداری ابتدایی و طنزآمیز از زمینی هستیم که قبلا در آن به نبردی نفسگیر پرداخته‌ایم. عدم خلاقیت Bohemia Interactive نه تنها من بلکه طیف عظیمی از بازیکنان را مات و مبهوت خود نموده است.

Argo دارای چندین حالت بازی مختلف است که بازیکن به صلاح دید خود می‌تواند وارد هرکدام شده و به انجام یک عملیات جذاب بپردازد. استودیو Bohemia Interactive آنقدرها هم که تصور می‌کرده‌ایم در ساخت Argo بی‌ذوق عمل نکرده و در حالتی Co-Op بازیکنان را به انجام کارهای گروهی دعوت می‌کند. در این حالت شما می‌توانید یک تیم 10 نفره تشکیل داده و به انجام ماموریت‌هایی از پیش تعیین شده یا سفارشی‌سازی شده بپردازید.در ماموریتی دیگر که Link نام دارد، هر دو تیم می‌بایست با پشت سرگذاشتن موانع متعدد و پوشش دوستان خود در مقابل گلوله‌باران منطقه، خود را سریع‌تر از تیم حریف به کامپیوتری برسانند و با هک آن برنده بازی شوند.

مانند هر بازی تاکتیکی دیگری در همان ابتدا شما می‌توانید کلاس مورد نظر خود را انتخاب نموده و به سفارشی‌سازی شخصیت خود بپردازید. سلاح‌های موجود قابلیت ارتقا داشته و بازیکنان با جمع‌آوری امتیاز مورد نیاز قادر به افزایش قدرت فنی و آتش اسلحه خود را دارند. سازندگان به‌خوبی توانسته‌اند سطح هوش مصنوعی دشمنان در حالت Co-Op را تعیین نمایند؛ اگر قصد یک بازی از پیش تعیین شده را دارید، توصیه می‌کنیم که از سطوح پایین کار خود را آغاز کنید چرا که در سطوح بالا دشمنان ضمن دقت و ضریب احتمال برخورد تیر از سلاح‌های پیشرفته و آسیب‌پذیرتری برخوردار هستند.

Argo

به جرات می‌توان گفت که موسیقی متن نقش چندانی در Argo ایفا نمی‌کند و در طول بازی تنها چند قطعه مختلف آن هم نچندان گوش‌نواز پخش می‌شود و در برخی از موارد ترجیح می‌دهید که صدای موسیقی را قطع و از هارد سیستم خود به پخش موزیک مورد علاقه بپردازید! برخلاف موسیقی، افکت‌های صوتی به‌خوبی کار شده‌اند و متناسب با هر سلاح می‌توان صدای شلیک خفیف و بلندتری شنید که باعث القا هیجان به بازیکن می‌شود.

گرافیک Argo، توانایی بالای استودیو سازنده در بهره‌گیری از موتور Real Virtuality 4 نشان می‌دهد. در همان نگاه نخست به محیط اطراف می‌توانید کیفیت بالای بافت‌های تشکیل دهنده هر جسم را مشاهده کنید که چگونه ماهرانه و باصبر و حوصله کار شده است. محیطی که در آن قرار خواهید گرفت، جزیره‌ای آشناست و بدون شک یک جزیره باید محیطی سرسبز و شاداب را داشته باشد. زمانی که نور خورشید به محیط می‌تابد، می‌توانید در بازتاب آن غرق شوید چرا که بسیار دیدنی و تماشایی است؛ نورپردازی نقش بزرگی را در Argo ایفا کرده و زمانی که بازی در تاریکی شب جریان دارد، نقاط کور مشخص شده‌ای وجود دارد که علناً بدون تابش نور مشخص نیستند؛ از این رو جای بسیار مناسبی برای کاورگیری و مخفی شدن است.

Argi

نکات مثبت

وجود بخش‌ها و ماموریت‌های متعدد به‌صورت PvP و Co-Op

افکت‌گذاری رعب‌آور سلاح‌ها

نکات منفی

کپی‌برداری کامل از Arma 3

سفارشی‌سازی محدود

عدم خلاقیت سازندگان در ساخت مناطق قابل بازی

وجود باگ در روند گیم‌پلی

سخن آخر

Argo را می‌توان یک کپی‌برداری غیرعاقلانه از سری بازی Arma به خصوص نسخه سوم دانست که سعی بر مطرح شدن و جلب رضایت بازیکنان را داشت اما به‌خاطر محدودیت‌های فراوان، عدم استفاده از موسیقی مناسب با محیط، باگ‌ها و … نتوانست به هدف خود دست پیدا کند و سرانجام او تباهی در آتش خشم بسیاری از منتقدین و بازیکنان شد؛ البته نباید فراموش کرد که این عنوان رایگان بوده و دارای هیچ پرداخت درون برنامه‌ای نیز نیست از این رو امتحان آن برای افرادی که تنها مایل به دانلود یک بازی تاکتیکی و اول شخص بدون پرداخت وجه نقدی هستند، پیشنهاد می‌شود.

Verdict

Argo could be considered as an unfair duplicate of the Arma series, especially the thrid one, which has the intention of earning others satisfaction but unfortunately, because of its endless limitations, lack of proper music, bugs and etc, this didn’t workout as the developers expected and the result was the players and of course, reviewers anger towards them. Although we might also consider that Argo is a F2P game which means there is no evidence of transactions which makes it a descent once in a while try for those who seek a first-person tactical game without any payments.

Score: 5.5

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *